+420 548 526 336      mrsbrno@mrsbrno.cz  

MORAVSKÝ RYBÁŘSKÝ SVAZ

Zimní rybolov

Zimní rybolov na plavanou

Řada kolegů zareagovala na ukázku zimního lovu ryb na řece Svitavě, který jsem předváděl na semináři vedoucích kroužků. Protože dotazy ukazují, že není všem úplně jasné jak na to, rozhodl jsem se vytvořit písemný návod, jak na to, se zdůraznění těch opravdu důležitých věcí.

Začnu trošku netradičně a nerybářsky, protože mi moje zkušenost říká, že je to jedna z nejdůležitějších věcí, pokud si mám rybolov opravdu užít.

Oblečení a obutí

Jestli něco nemám rád, tak když je mi na rybách zima. A protože chodím lovit ryby i v počasí, kdy to jiné rybáře ani nenapadne, mám zkušenosti s lovem při teplotách -10 stupňů Celsia. Začnu u bot, protože když je mi zima na nohy, je všechno ostatní špatně taky. Doporučuji pevné, nepromokavé boty, ideálně s podrážkou se vzorkem, protože to v zimě umí na břehu hodně nepříjemně klouzat. V botách kvalitní ponožky, dnes není problém koupit speciální outdoorové, ale dobře poslouží i ty obyčejné. Malý tip když jedete na ryby autem – vezměte si na řízení jiné boty, v těch zimních se ne vždy dobře řídí. 

Co se týče oblečení do zimy, je potřeba použít více vrstev oblečení, ta vrchní by měla být stoprocentně odolná proti vodě a profouknutí větrem. Nyní se hodně používá takzvané aktivní oblečení, jehož smysl je právě ve skládání vrstev podle aktuální teploty a schopnost oblečení odvádět od těla vlhkost způsobenou pocením. Pravda, na rybách se moc často nezapotíte. Snad jedině při rychlém přesunu od auta k vodě. Já mám v oblibě softshellové oblečení, právě kvůli ochraně proti větru a vodě. Samostatná kapitola je kvalitní dobře padnoucí a na hlavě sedící čepice. A potom rukavice. Pokud používám rukavice, používám pletené rukavice ze syntetických materiálů s ustřiženými konečky prstů. Volné konce prstů je potřeba protože v rukavicích bílého červa nenapíchnete, malý háček v rukavicích neudržíte. Jen při opravdu silných mrazech používám pletené rukavice s ustřiženými konečky prstů, ale vybavené odklápěcím krytem, který odklopím při manipulaci s háčkem, nástrahou nebo rybou, a zase vrátím zpět, pokud jen držím prut v ruce a chytám. 

Nezapomínejte ani na ochranu očí a přibalte brýle proti slunci (polarizační), protože nízké zimní slunce dokáže lov znepříjemnit nebo úplně znemožnit, protože prostě splávek neuvidíte a ne vždy je možné změnit postavení tak, aby bylo slunce v zádech. Rozhodně nezapomeňte na starý ručník na osušení a očištění rukou, utírat si ruce do kalhot je sice velmi rychlé, ale ne moc estetické. Již jako zpříjemnění doporučuji termosku s čajem či kávou a lehkou svačinku, která vám dodá energii potřebnou pro výrobu tepla.

A nyní již pojďme k vlastnímu lovu ryb.

Volba místa lovu

Výběr správného místa lovu v zimě je jeden ze základních předpokladů úspěšného lovu. Samozřejmě je výhodou, když jdete na revír, který znáte, protože víte o hloubce, o proudech, o vracácích a překážkách v toku. Ale jsou určitá pravidla, která vám dají šanci vytipovat dobré místo i na vodě, kde jste poprvé.

  1. V zimě mnohem raději chytám v proudu než v tišině nebo dokonce stojaté vodě. Je to tím, že ryby na řece i v zimních měsících zůstávají aktivní i při mrazivém počasí. Mám vypozorováno, že je mnohem jednodušší přimět rybu k záběru v proudu. Je to pravděpodobně dáno tím, že v proudu má ryba jen velmi málo času na to si nástrahu prohlédnout a zkoumat. Zatímco v tišině, nebo na stojaté vodě, nástrahy leží na dně nebo visí kousek nade dnem a ryba má dost času na zkoumání, v proudu se nástrah kolem ryb jen mihne a ryba nemá čas na dlouhé zkoumání. Je to buď, anebo: buď získám v zimě velmi vítané sousto, nebo ho nechám nějaké jiné rybě.
  2. Hloubku, pokud si mohu vybrat, volím od 1,5 do 2 metrů. Rozhodně se vyhýbám úplným mělčinám, kde doslova vidím na dně každý kamínek. Samozřejmě se dá lovit i na větší hloubce, jen je tomu potřeba přizpůsobit sestavu udice a zvolený prut. Rozhodně v hloubce větší než metr se ryby cítí již dostatečně bezpečné, zvlášť když je voda ještě mírně zakalená.
  3. Když si vybírám místo k lovu, nedívám se jen na vodu, ale také kolem sebe a nad sebe. Vybírejte si místo, kde je dost prostoru pro nahazování, zdolávání ryb, odložení prutu. Větve staré vrby nad vámi jsou sice krásné na romantické fotce, ale při třetím uváznutí ve větvích vás budou brát všichni čerti.

Výběr vybavení

Prut

Na zimní lovy používám v podstatě tři typy prutů. Nejčastěji třídílný odhozový prut s délkou 3,3 až 3,9 metru s odhozovou zátěží do 20 gramů, boloňku 6 metrů s odhozovou zátěží taky do 20 gramů, a dlouhý bič (6 až 8 metrů) s odhozovou zátěží do 15 gramů. Vy můžete použít jakýkoliv prut z vaší výbavy, je jedno, zda to bude prut třídílný nebo teleskopický, který bude mít délku aspoň 3 metry, odhozová zátěž není až tak důležitá, ale s tvrdým a těžkým kaprovým prutem ten lov ale nebude úplně zážitek. Jak zmiňovali někteří kolegové, lze použít feederový prut, na který nasadíte tu nejpevnější špičku, kterou k němu máte. Kupovat kvůli zimnímu chytání bič vůbec nedoporučuji.

Naviják

Není potřeba žádný speciální naviják. Stačí obyčejný smekací naviják velikosti 2000 až 3000. Samozřejmě, pokud máte jen navijáky větší (kaprové), můžete jej použít, jen holt budete držet v ruce větší zátěž. Na navijáku je důležitá dobře pracující brzda, protože s jemným návazcem nemůžeme zdolávat vyloženě silově. Kmenový vlasec já doporučuji 0,16 nebo 0,18 milimetru. Pokud máte 0,20, neřešte to. Pokud máte na cívce vlasec většího průměru, doporučuji na zimní lov namotat na cívku cca 50 metrů slabšího vlasce, těch 0,16 až 0,18. Po zimě ho odmotáte a jste připraveni na velké ryby. Jaký použijete druh vlasce není vůbec důležité. Důležitý je ten průměr.

Splávky

Splávků je celá řada a v obchodě je velmi těžké se rozhodnout, jaký typ a jakou velikost zvolit.
Tvar, pokud možno podlouhlý (vyhýbejte se kulatým splávkům – nejdeme na štiku s rybkou). 

Anténku (to je to nad tělíčkem splávku, co vidíme) zvolte 1,5 až 2,5 milimetru silnou, abyste ji dobře viděli i v horších podmínkách. Barva anténky červená, oranžová a žlutá.

Velikost splávku (nosnost) volte s ohledem na hloubku a sílu proudu. Obvykle se nic nezkazí splávkem o nosnosti 3 gramy. Nepoužívejte na řece zbytečně lehké splávky (0,5 až 1 gram), protože mohou způsobit, že se nedostane nástraha včas ke dnu, kde jsou ryby. Na druhou stranu, nepoužívejte ani splávky nad 5 gramů. 

Nejdůležitější u splávku je jeho vyvážení. Ideální stav je, když po vyvážení splávku z vody vykukuje polovina anténky. (Viděli jste, že z mého splávku vykukoval odhadem půl centimetr), ale to není nezbytné. Je jedno, zda splávek vyvážíte kuličkou nebo torpilou, důležité je, aby hlavní zátěž byla dostatečně daleko od háčky, aby neplašila ryby. A další důležitá věc je použití záběrového broku v místě, kde je vlasec spojen s návazcem.

Háčky

Volbu velikosti háčků je třeba přizpůsobit volbě nástrahy. Pokud budeme chytat na bílé červy, potom použijeme opravdu malé háčky (z pohledu normálního rybáře), tedy velikost 14 nebo 16. Pokud budeme chytat na pečivo (rohlík) potom je lepší použít trochu větší háčky, používám velikost 10 a 12. Vždy ale nechávám po nastražení volný hrot háčku. Samozřejmě můžete použít i mnohem větší háčky, ale výrazně vám poklesne počet záběrů a úspěšně zaseknutých ryb, zejména těch menších.

Návazce

Použití návazce je při zimním lovu důrazně doporučuji. Již jen třeba protože uvázat háček velikosti 16 na vlasec 0,20 není v zimě nic moc. Navíc nás použití tenkého návazce chrání před ztrátou celé sestavy při uváznutí. A další výhodou je, že výměnou návazce můžeme lehce a rychle změnit velikost použitého háčku, což může být klíčové pro úspěšný lov. Délka návazce by měla být kolem 20 cm.

Vnadění

V zimě jsou možné dva rozdílné přístupy k lovu z hlediska vnadění.

Lovím na pečivo a lovím bez vnadění, hledám ryby, často měním místo lovu, takže by vnadění nepřinášelo kýžený efekt, protože než se ryba stáhne na provnaděné místo, jdu dál na jiné místo.

Návnada – v zimních měsících velmi důležitá záležitost. Rozhodne často o tom, zda si krásně zachytáte, nebo ulovíte jen pár náhodných ryb. V zimním období používejte návnadu tmavé barvy. Je celkem jedno, zda použijete nějakou komerční směs nebo si namícháte vlastní návnadu, důležité je, aby byla tmavá a aby v ní byla hlína. Hlíny klidně může být až polovina celkového množství. Je důležitá z několika důvodů. Za prvé zabarví i světlou směs šrotů na tmavě hnědou barvu. Za druhé zatíží směs a ta klesá rychle ke dnu. Za třetí nezasytí ryby hledající potravu, ale udržuje je na místě, protože hledají drobné kousky krmení vyplavované ze směsi. Již několik let používám v zimním období směs od firmy Lorpio, která se jmenuje Plotice – tmavá. Do ní přidám stejné množství hlíny, zamíchám a navlhčím. To dělám většinou ještě doma. Po příjezdu k vodě pouze zkontroluji vlhkost směsi, a pokud je to potřeba, dovlhčím. Směs musí být tak vlhká, aby bylo možné jednou rukou zmáčknout šišoid, který se nerozbije o hladinu, ale klesne na dno a tam se rozpadne. Zpočátku, než získáte praxi, doporučuji přidávat vodu hodně pomalu a trpělivě zkoušet, protože jakmile směs přemokříte, nebude ve vodě dobře pracovat a není nijak snadné převlhčení napravit, pokud s sebou nebudete mít sáček suchého krmení navíc. Jakmile mám krmení navlhčené, přidám do něj trochu červů a udělám koule pro základní zakrmení. Dělám jich většinou pět až sedm. Tyto koule poté vhodím do místa, kde chci lovit. Doporučuji nahodit sestavu a ke splávku naházet koule. Pokud vám splávek unáší proud, vhoďte všechny koule na jedno místo, tedy tam, kam jste vhodili první kouli. Snažte se místo, kam jste navnadili zapamatovat pomocí orientačních bodů na protějším břehu, protože pokud budete po břehu při lovu popocházet, lehce se může stát, že budete dokrmovat na jiném místě.

Nástrahy

V zimě chytám na dva druhy nástrah. Na bílé (masné) červy a na pečivo (rohlík). Bílé červy nakupuji v rybářských potřebách, obvykle v krabičkách po asi 1 decilitru. Když vím, že půjdu na ryby vícekrát, je lepší si objednat červy u firmy Rybářské potřeby Milo Loštice, kde lze červy objednat ve větším množství a za příznivější cenu. Navíc vám červy umí i poslat přepravní službou. Na háček nastražuji dva až tři červy. To podle odezvy ryb. Vždy nechávám hrot háčku volný, nezakrývám ho.

Když chytám na pečivo, používám na základě zkušeností obyčejný rohlík, který upravím napařením. Rohlík nakrájím na půlcentimetrová kolečka, která naskládám na pařáček na kterém se ohřívají knedlíky a nechám je ohřívat. Když začne voda vřít, počkám cca 5 minut, potom kolečka rohlíku přendám rychle do mikrotenového sáčku od pečiva a uzavřu.

Nepoužívám žádné příchutě. Někteří kolegové používají například koření Magi, kterým rohlík pokapou. Je to v podstatě stejné, jako když přidáte sůl do vnadící směsi. Napařený rohlík nastražuji na háček tak, že vezmu kolečko rohlíku, odloupnu z něj světle hnědou kůrku s malou vrstvou bílé střídky, utrhnu délku asi z půlky kolečka. Tuto kůrku smotám do válečku tak, aby střídka rohlíku byla na vnější straně válečku, a váleček nastražím na háček. Hrot háčku je opět odkrytý. Takto nastražená kůrka z rohlíku vydrží i několik nahození. A přestože je to sousto poměrně velké, nebrání to ani malým ploticím na nástrahu zabrat.

Kam a jak vnadit

Na proudné vodě si vybírám místo, kam budu vnadit, vždy před sebou. Je dobré, když si na protějším břehu vyberete nějaký záměrný bod, abyste házeli pořád stejným směrem. Ideálně strom, keř, kámen a podobně. Počítám s tím, že proud mi vnadící směs odplaví směrem po proudu, se směsí i bílé červy, pokud jsem je použil). Není nutné házet krmení proti proudu. Na začátku vhodím najednou pět až sedm koulí vnadící směsi s červy. V průběhu lovu potom co 10 až 15 minut vhodím jednu menší kouli do stejného místa. Ryby hledáme po proudu od místa vnadění. Obvykle bývají 2 až 5 metrů pod místem, kam jsme vhodili koule.

Jak chytáme

Nyní je čas na změření hloubky v místě lovu. Na začátku lovu změřím hloubku a nastavím udici tak, aby byla přehloubená o asi 10 centimetrů. S touto hloubkou potom v průběhu lovu dále pracuji, pokud je to potřeba. Jakmile máme změřeno a nastaveno, dostáváme se konečně k tomu, kvůli čemu jsme vlastně přišli, tedy k lovu. Popisovat lov na plavanou nemá asi valný smysl, ale zmíním se o různých způsobech vedení sestavy, protože to je často velmi důležité. Máme v podstatě několik možností, jak budeme sestavu vodou vodit. Nejčastější je proplavávání prolovovaného úseku bez vedení. Sestavu nahodíme nad zakrmené místo a necháme ji proplavat několik metrů. Nijak ji během plavání neovlivňujeme. Sestava plave vodou tak, že první plave splávek a za sebou vleče zátěže, návazec a háček s nástrahou. Druhým způsobem je mírné zadržování. Sestavu opět nahodíme nad zakrmené místo, necháme ji vyklesat a poté pomocí prutu začneme chod splávku mírně brzdit. Tím dosáhneme toho, že proud způsobí, že návazce s háčkem a nástrahou „předběhne“ splávek a nástraha se pohybuje těsně nade dnem. Třetím způsobem je silné zadržování. Splávek brzdíme pomocí prutu hodně, proud způsobí, že se návazce s háčkem a nástrahou zvedá výš do sloupce. Tímto způsobem lovíme nejčastěji plotice a cejnky. Čtvrtým způsobem je úplné zastavení sestavy na místě. To lze provést, pouze když máme sestavu dostatečně těžkou, aby i při zastavení a působení proudu na vlasec zůstala nástraha v kontaktu se dnem. Tímto způsobem lovíme hlavně cejny velké.

Musíme si uvědomit, že jakékoliv zadržování sestavy způsobí, že se sestava bude přibližovat ke břehu (proud ji bude snášet) a bude opouštět zakrmené místo. Musíme s tím tedy počítat. Ideální je lovit pomocí dlouhého biče tak, aby splávek splavával právě pod jeho špičkou, tím se nám podaří snášení proudem ke břehu eliminovat, u boloňky, která má šest až sedm metrů to je možné také. U odhozového prutu nelze žádné vedení sestavy použít, protože anglický splávek se při jakémkoliv pokusu o vedení ihned potopí. 

Co dělat, když se nedostaví během patnácti minut kýžený záběr? Změnit hloubku o přesně daný kousek vlasce. Já měním hloubku vždy o délku anténky splávku. Například zmenším hloubku o délku anténky splávku. Třikrát až pětkrát nechám proplavat a pokud není záběr, znovu zmenším hloubku. A zase to několikrát zkusím proplavat. Není záběr, zase zmenším hloubku. Když se dostanu asi 10 cm nad dno a nemám stále záběry, vrátím sestavu na výchozí hloubku na začátku lovu a zkusím o anténku přidat. A nechám několikrát proplavat. A zase přidám. Pokud se stane, že sestava začne váznout na dně a splávek se potápí, je nutné zkusit posunout zátěž splávku výš ke splávku, aby tolik neovlivňovala chod části sestavy pod ní. Pokud dostaneme záběr, máme správnou hloubku. Pokud jsou záběry jemné a nesekáme je, nebo nám ryby padají, doporučuji změnit návazce za jemnější a zvolit menší háček nebo zmenšit nástrahu. Po výměně návazce by mělo být již vše v pořádku. Jakmile chytíme první rybu, je potřeba přivnadit, uděláme tedy jednou rukou šišoid (závodníci jim říkají jednoručka, protože ji musí vyrobit pouze jednou rukou) a ten vhodíme do místa, kde jsme vnadili. A chytáme dál. Pokud chytáme pravidelně, pravidelně dokrmujeme. Pokud chytáme jednotlivé ryby, zkoušíme doladit hloubku a nezapomínáme přikrmovat. Velmi častou chybou začátečníků je, že chytí první rybu a tak je to vtáhne do lovu, že přestanou dokrmovat. Většinou to pak během čtvrt hodiny je vidět na tom, že záběrů ubývá a ubývá, až přestanou úplně. A je znova potřeba silně zakrmit, aby se ryby vrátily. Základním pravidlem při lovu na plavanou je, pokud nemáme záběry, něco změnit. Hloubku, rozmístění zátěže, návazce, háček, nástrahu. U nástrahy je potřeby vyzkoušet vhodnou velikost. Někdy ryby nechtějí malé nástrahy a i v zimě a chladné vodě vyžadují 4 červy na háčku, jindy vyžadují jednoho. Prostě zkoušet a zkoušet a zkoušet.

Hodně krásných rybářských zážitků při zimním rybolovu.

Další články

Místní kolo Timár ligy

Místní kolo Timár ligy MRS, z. s. v Brně Úplně první místní kolo Timár ligy MRS, z. s. v roce 2024 se uskutečnilo v Brně. Na

Jarní přebor MRS v RT

POZVÁNKA na jarní přebor MRS v rybolovné technice, který pořádá MRS z.s., p.s. Kroměříž naleznete zde.

Zákaz rybolovu Dyje 13/1

Správa Národního parku Podyjí vydala předběžné opatření spočívající v zákazu vstupu do klidového území národního parku za účelem rybolovu nebo výkonurybářské stráže v úseku

Halové mistrovství republiky v RT 2024

Halové mistrovství republiky v Rybolovné technice 2024 Po předloňské halové republice, která se konala ve Výchočeském územním svazu, a loňské republice, pořádané Moravskoslezským územním

Halová liga MRS 2024

Zimní halová liga RT v roce 2024 I v letošním roce pořádal odbor Rybolovné techniky sérii čtyř halových závodů, nazvanou Halová liga MRS. Závody se konaly

Změna revíru 461 115

Vyjmutí nádrže Kamenolom z rybářského revíru 461 115 Vážené rybářky a rybáři,  oznamujeme Vám, že dnem 24. února 2024 nabylo právní moci rozhodnutí Krajského

Boloňka

Lov ryb s boloňkou Boloňský prut, zkráceně boloňka – boloňézka, je, jak napovídá název, prut, který k nám přišel ze země, kde má lov

Sestava na plavanou

Jak správně navázat sestavu pro plavanou Když řekneme lov ryb na plavanou, mluvíme ve skutečnosti o lovu ryb hned několika dost odlišnými technikami, které

Rybářské uzly

RYBÁŘSKÉ UZLY PŘEHLED A POSTUPY VÁZÁNÍ Ing. Jiří Hrazdil MRS z. s., PS Brno 3 Rybářské uzly a jejich vázání Na vázání uzlů závisí

výběrové řízení

Podmínky výběrového řízení pro uchazeče o funkci profesionální rybářské stráže
Moravského rybářského svazu, z.s.