+420 548 526 336      mrsbrno@mrsbrno.cz  

MORAVSKÝ RYBÁŘSKÝ SVAZ

Sestava na plavanou

Jak správně navázat sestavu pro plavanou

Když řekneme lov ryb na plavanou, mluvíme ve skutečnosti o lovu ryb hned několika dost odlišnými technikami, které mají společné to, že při nich vždy použijeme splávek, byť různého tvaru a velikosti. Plavaná zahrnuje lov ryb na krátký bič (do 5 metrů), lov ryb na dlouhý bič (6 až 10 metrů), lov s boloňkou, lov s odhozovým prutem a nakonec lov s odkládacím bičem (děličkou).

Pro všechny tyto techniky lovu platí, že pro úspěšný lov potřebujeme sladit několik věcí. Jednak techniku lovu včetně volby správného vybavení a navázání správné sestavy, potom přípravu vnadící směsi a správné vnadění během lovu, výběr a prezentace správné nástrahy. Každá z těchto oblastí je důležitá, ale úspěšný lov nám přinese jen jejich kombinace. Pokud kteroukoliv z nich opomineme, nebo jí nevěnujeme potřebnou pozornost, bude náš výsledek horší.

Velmi často slyším od rybářů, že to je ta naše závodní plavaná, že to je příliš složité a speciální. Není větší omyl mezi rybáři. Ona totiž není žádná závodní plavaná. Je pouze plavaná. Závodníci používají pruty, navijáky, vlasce, splávky, zátěže i háčky, které se zásadně neliší od těch, co používají běžní rybáři. Ale pouze naše snaha a vůle dodržet pravidla, správné postupy a dbát na detaily udělá ten rozdíl mezi neúspěšným a úspěšným lovem. Věřte, že i ligoví závodníci, když z nějakého důvodu nesladí všechny detaily, mohu zůstat bez úlovku.

Jedna z výše zmíněných oblastí se týká vázání sestav. Základní sestavy, které jsou použitelné pro krátký bič, dlouhý bič, odkládací bič i pro lov s prutem a navijákem, by měl zvládnout každý rybář. Není to nijak složité, jen je třeba dodržet pár pravidel. Než ale začneme vázat, je třeba si připravit materiál, aby nás nic nebrzdilo.

Co tedy budeme otřebovat k tomu, abychom si hezky v klidu a teple domova navázali ty správně sestavy. Nejprve si projdeme jednotlivé položky a vysvětlíme se k nim co je důležité pro volbu.

Začneme vlascem. Pro vázání sestav používáme většinou vlasců čirých, tedy nebarvených. Co se týče značky, není třeba řešit značku, prostě použijte čirý vlasec o průměru od 0,16 do 0,20 mm. Jen pokud použijete vlasec, který jste již třeba měli na navijáku, zkontrolujte, že je povrch vlasce hladký a vlasec se snadno netrhá. Pokud je narušená povrchová vrstva vlasce, říkáme, že je vlasec „chlupatý“ a když jen protáhneme pomalu mezi prsty, cítíme, že je povrch vlasce drsný. Takový vlasec nepoužívejte, protože má sníženou pevnost. Jinak není třeba řešit pevnost vlasce, protože při plavané vždy používáme návazce a ty mají vždy menší průměr a tím pádem mají menší pevnost. Na obrázku 1 vidíte běžné vlasce použitelné na vázání sestav.

Obr. 1 – Vlasce vhodné pro vázání sestav

Nejdůležitější součástí sestavy je samozřejmě splávek. Starší kolegové pamatují, že se jako splávky používaly korkové kuličky s husím brkem, s nástupem plastů vznikly pokusy vyrobit splávky z plastů. Dnes jsou kvalitní splávky vyrobené z balzového dřeva. Bohužel, měkké balzové dřevo je náchylné na mechanické poškození, a zmáčknutý splávek se sice v rámci nějaké pružnosti vrátí do původního stavu, ale praskne lakový nátěr a splávek začne sát vodu. Je možné jej sice přelakovat, ale takový splávek dříve nebo později začne znovu sát vodu a nakonec jej vyřadíte. V posledních letech se pomalu i do sektoru nejkvalitnějších splávků dostávají splávky vyrobené z tvrdých pěnových materiálů. Proti splávkům z balzy jsou pevnější a nikdy nebudou sát vodu, jsou tedy téměř nezničitelné.

Splávek má tři části – tělíčko splávku, více či méně protáhlé. Anténku – to je ta část, která je viditelná nad hladinou a dřík, to je tyčka, která je na spodní straně tělíčka splávku a je vždy pod vodou. O materiálu tělíčka jsme si již napsali. Anténky mohou být plastové, duté i plné, mohou být laminátové, ve speciálních případech i bambusové a dokonce i kovové. Pro naše účely jsou dostačující anténky plastové. Průměr anténky by měl být 1,5 až 2,5 milimetru. Dřík splávku bývá nyní velmi často z uhlíkových vláken, ze skleněných vláken (laminát) nebo z kovového drátu. Nejčastěji používaný je uhlík. Splávky s kovovým dříkem jsou vhodné v případě, že chytáme za silného větru. Splávek s kovovým dříkem je totiž stabilnější a není větrem tolik ovlivňován.

 

Jaký splávek tedy zvolit? To je těžká otázka. Obecná doporučení by se dala shrnout do několika pravidel:

  • Tvar tělíčka splávku volte spíše protáhlý, štíhlý. S takovým splávkem se dá lovit jak na tekoucí vodě, tak na rybníku.
  • Anténku volte tak, abyste ji dobře viděli. Uvědomte si, že necháte splávek splavávat i do vzdálenosti 20 metrů a víc. Barvu anténky si vyberte oranžovou, červenou a žlutou.
  • Nosnost splávku (to je na splávku napsáno hodnotou v gramech) volte podle loviště. Obvykle vám budou zcela dostačovat splávky od nosnosti 1 gram do 4 gramů i pro lov na tekoucí vodě do hloubky 3 metry.
  • Dřík volte uhlíkový, kovové dříky se rády uhýbají a deformují a chytání s nimi není příjemné.

 

Když budete nakupovat splávky, kupte si rovnou i pouzdro pro přechovávání splávků. Není nic horšího, než splávky vložit do přihrádky batohu. Věřte, že 90 % všech splávků je majitelem zničeno nebo hodně poškozeno ne při lovu, ale při transportu a skladování. Vhodné tvary splávků a nejběžnější pouzdro na uchovávání splávků vidíte na obrázcích 2 a 3.

Obr. 2 – Splávky

 

Obr. 3 – Pouzdro na splávky

Abychom mohli splávek upevnit správným způsobem na vlasec, potřebujeme silikonové bužírky. A potřebujeme několik průměrů, abychom zvolili ten správný průměr bužírky k průměru dříku splávku. Silikonové bužírky se dají koupit buď v rybářských potřebách s průměrem 0,3; 0,5; 0,7 a 1,0 mm. Druhá možnost je koupit silikonové bužírky v obchodem s elektronickými součástkami, kde se kupují na metry. Občas ale bývá problém zajistit všechny průměry. Různé silikonové bužírky jsou na obrázku 4.

Obr. 4 – Silikonové bužírky

Pro vyvážení splávku budeme potřebovat zátěže, tedy jak říkají rybáři olůvka. Budeme potřebovat dva typy zátěží. Torpily od 1 gramu do 5 gramů a broky od 0,2 gramu do 0,1 gramu. Pro splávky od 1,5 gramu výš použijeme kombinaci jedné torpily a několika broků, pro splávky kolem 1 gramu použijeme jen broky. Počet broků, které na vyvážení použijeme, by měl být vždy vyšší než 6 kusů. Vhodné typy torpil a broků jsou na obrázku 5. 

Obr. 5 – Torpily a broky

Poslední částí sestavy je návazec s háčkem. Vázání návazců se budu věnovat v samostatném článku, takže si zde napíšeme jen velmi stručně, že návazce je dobré mít připravené z domova. Na různých průměrech vlasce, abychom mohli v případě velmi jemných záběrů použít slabší návazec. A Samozřejmě je dobré mít připravené návazce s různou velikostí háčků. Zase pro případ, že ryby berou velmi opatrně a nástrahy na větším háčku nám nedobírají. Vlasce na návazce pro běžné chytání použijeme o průměru 0,10 a 0,12 milimetru. A velikosti háčků doporučuji 12, 14 a 16 pro opravdu velmi těžké chytání. O délce návazců se dá zase napsat mnoho, ale pro naše účely budou zcela určitě stačit návazce délky 20 nebo 25 centimetrů.  Obal s připravenými návazci vidíte na obrázku 6.

Obr. 6 – Obal na připravené návazce – forpasovník

Poslední věc, o které bych se chtěl zmínit, a kterou budeme potřebovat pro uložení našich navázaných sestav, jsou plastové kostřičky. Vyrábějí se v mnoha délkách a šířkách. Doporučuji si pořídit několik kostřiček délky 25 cm a šířky 2,5 centimetru. Jsou to univerzální rozměry, které budou vyhovovat pro naprostou většinu splávků. Na obrázku 7 vidíte prázdné kostřičky i kostřičky se sestavami.

Obr. 7 – Kostřičky na sestavy

Kromě materiálu budeme potřebovat i nějaké nástroje, které nám práci usnadní. Budeme potřebovat nůžky, nůž, kleštičky na upevnění broků na vlasec, fix na popis kostřiček a gumičky na upevnění sestav.

 

Když jsme si probrali všechny potřebné věci, můžeme se dát do vázání. Nejlépe se váže u stolu, kde máte dostatek místa a světla. Někomu vyhovuje, když má na stole podložku z tmavšího materiálu, aby dobře viděl čirý vlasec.

 

Jako první upevníme splávek na vlasec. Pro připevnění splávku používáme vždy tři kousky bužírky. Ano opravdu tři. Ne dva a dokonce ani ne pouze jeden, jak to často vidím na sestavách, které mají navázané děti, ale i dospělí rybáři. Proč tři kousky bužírky? Je pro to několik dobrých důvodů. Především pomocí tří bužírek splávek k vlasci upevníme tak pevně, že se nám nebude splávek po vlasci samovolně posouvat, což se děje při použití jednoho kousku bužírky téměř se stoprocentní jistotou, při použití dvou se to stává již méně, ale pokud nevyberete úplně správný průměr bužírky, dochází při zasekávání ryb k posunu splávku a tím ke změně nastavené hloubky. Na obrázku 8 vidíte, jak jsou bužírky na dříku splávku umístěny. Všimněte si, že nejspodnější bužírka, na konci dříku, je delší a přečnívá konec dříku. To je proto, aby omezovala motání sestavy při nepovedených náhozech. Pokud je splávek vybaven očkem z ocelového drátu nebo z plastu u anténky, vlasec samozřejmě provlečeme i tímto očkem. Někdy se můžete také setkat se splávky, které mají v tělíčku splávku vlepenou trubičku, kterou vlasec prochází vnitřkem tělíčka. Takové splávky se používají pro lov velkých a silných ryb, například kaprů, amurů a podobně.

Obr. 8 – Bužírky na dříku splávku

 

Jakmile máme na vlasci připevněný splávek, můžeme přikročit k jeho vyvážení pomocí zátěží. Jak jsem zmínil, typ a velikost zátěží volíme podle nosnosti splávku. Použijme jako vzorový případ splávek o nosnosti 3 gramy. U takového splávku se vyberu torpilu o hmotnosti 2 gramy. Zbývá mi tedy jeden gram na dovážení pomocí broků. Pro vyvážení tedy použiji torpilu 2 gramy, 4 broky o hmotnosti 0,2 gramu a 2 broky o hmotnosti 0,1 gramu. Celková zátěž na vlasci pod splávkem tedy bude 2 + 0,2 + 0,2 + 0,2 + 0,2 + 0,1 + 0,1 = 3 gramy. Rozmístění broků vidíte na obrázku 9.

Obr. 9 – Rozmístění broků

Jeden brok umístím nad torpilu, abych blokoval její pohyb po vlasci. Dva nejmenší broky umístím nad smyčku, do které připojujeme návazec. Těmto brokům říkáme záběrové broky a právě ony nám zprostředkovávají přenos impulzu způsobeného uchopením nástrahy rybou na splávek a díky tomu pak vidíme záběr. Když máme zátěže na vlasci, musíme si ověřit, že máme sestavu správně vyváženou. Pro vyvažování se používají speciální vyvažovací válce, ale stejně je možné ověřit vyvážení splávku i v kbelíku s vodou. Splávek je správně vyvážený, když je celé tělíčko splávku pod hladinou a ideálně je polovina anténky potopená. Nebo opačně, když polovina anténky je vynořená nad hladinou. Abychom toho dosáhli, tak odebíráme nebo naopak přidáváme zátěže (ty nejmenší 0,1 gramu), až dosáhneme správného vyvážení. Zátěž sestavy složenou z broků vidíte na obrázku 10.

Obr. 10 – Sestava se zátěží z broků

Pokud máme vyváženo, pak na konci vlasce uvážeme smyčku, nejlépe pomocí vazače smyček, abychom uvázali smyčku dlouhou asi 1 až 1,5 centimetru. Do smyčky potom provlečením upevníme návazec s háčkem. A máme téměř hotovo. Nyní vezmeme kostřičku, do ní zahákneme háček a potom navíjíme sestavu, která by měla bát dlouhá přibližně 3 metry. To odpovídá šesti úplným ovinům na kostřičce. Na konci vlasce uvážu smyčku a pomocí gumičky zafixuji konec sestavy na kostřičce. Potom jen na kostřičku zapíši fixkou průměr vlasce a měsíc a rok, kdy jsem ji uvázal.

Takto si doma připravte několik sestav s různou velikostí splávku. U vody potom stačí na konec vlasce od navijáku uvázat soudkovým uzlem připravenou sestavu a lovit.

Příště si napíšeme něco víc o vlastním lovu.  

 

Další články

Místní kolo Timár ligy

Místní kolo Timár ligy MRS, z. s. v Brně Úplně první místní kolo Timár ligy MRS, z. s. v roce 2024 se uskutečnilo v Brně. Na

Jarní přebor MRS v RT

POZVÁNKA na jarní přebor MRS v rybolovné technice, který pořádá MRS z.s., p.s. Kroměříž naleznete zde.

Zákaz rybolovu Dyje 13/1

Správa Národního parku Podyjí vydala předběžné opatření spočívající v zákazu vstupu do klidového území národního parku za účelem rybolovu nebo výkonurybářské stráže v úseku

Halové mistrovství republiky v RT 2024

Halové mistrovství republiky v Rybolovné technice 2024 Po předloňské halové republice, která se konala ve Výchočeském územním svazu, a loňské republice, pořádané Moravskoslezským územním

Halová liga MRS 2024

Zimní halová liga RT v roce 2024 I v letošním roce pořádal odbor Rybolovné techniky sérii čtyř halových závodů, nazvanou Halová liga MRS. Závody se konaly

Změna revíru 461 115

Vyjmutí nádrže Kamenolom z rybářského revíru 461 115 Vážené rybářky a rybáři,  oznamujeme Vám, že dnem 24. února 2024 nabylo právní moci rozhodnutí Krajského

Boloňka

Lov ryb s boloňkou Boloňský prut, zkráceně boloňka – boloňézka, je, jak napovídá název, prut, který k nám přišel ze země, kde má lov

Rybářské uzly

RYBÁŘSKÉ UZLY PŘEHLED A POSTUPY VÁZÁNÍ Ing. Jiří Hrazdil MRS z. s., PS Brno 3 Rybářské uzly a jejich vázání Na vázání uzlů závisí

Zimní rybolov

Zimní rybolov na plavanou Řada kolegů zareagovala na ukázku zimního lovu ryb na řece Svitavě, který jsem předváděl na semináři vedoucích kroužků. Protože dotazy

výběrové řízení

Podmínky výběrového řízení pro uchazeče o funkci profesionální rybářské stráže
Moravského rybářského svazu, z.s.