+420 548 526 336      mrsbrno@mrsbrno.cz  

MORAVSKÝ RYBÁŘSKÝ SVAZ

Rybářské uzly

RYBÁŘSKÉ UZLY

PŘEHLED A POSTUPY VÁZÁNÍ

Ing. Jiří Hrazdil

MRS z. s., PS Brno 3

Rybářské uzly a jejich vázání

Na vázání uzlů závisí často úspěšnost vašeho lovu, proto věnujte vázání velkou pozornost. Naučte se jen několik základních uzlů, ale naučte se je tak, že je budete umět uvázat i při špatném světle. Vázat háčky se naučte i na malých velikostech.

Nejlepší je vázat háčky doma do zásoby na návazcové zásobníky. Protože to můžete dlělat v teple, na dobrém světle, nikam nespěcháte a tak můžete vázat háčky opravdu kvalitně. U vody potom stačí jen vyměnit návazec s menším háčkem nebo se slabším vlascem.

Spojování kmenového vlasce s návazcem z ocelového drátu pro lov dravců provádíme vždy přes karabinku. Na konec kmenového vlasce uvážeme za očko karabinku a ocelový návazec zapneme do pérové části karabinky.

Je důležité si uvědomit, že každý uzel, který navážeme na vlasec, snižuje jeho pevnost. S tím je třeba počítat, když volíme vhodný průměr návazce. Pokud vlasec o průměru 0,12 milimetru unese zatížení asi jeden kilogram, jakmile na tento vlasec uvážeme háček, musíme počítat s tím, že se tím zmenšila pevnost vlasce, a tak neunese jeden kilogram, ale pouze 850 gramů. Jeho pevnost se zmenšila o 15 %. A to platí v případě, že jsem uzel navázali opravdu pečlivě. Pokud vážeme uzly a nerovnáme závity vlasce hezky vedle sebe, je zmenšení pevnosti ještě mnohem větší.

Abychom dosáhli co nejmenšího snížení pevnosti vlasce po uvázání uzlu, protože bez uzlů zatím neumíme sestavit udici k lovu ryb, musíme dodržovat některá pravidla:

  • Uzel vždy vážeme maximálně pečlivě a kontrolujeme před úplným dotažením, že máme všechny oviny vlasce krásně vedle sebe
  • Před dotažením uzlu vlasec vždy navlhčíme (stačí naslinit). Tím snížíme tření mezi oviny vlasce a tím snížíme teplotu, která při tření vzniká, a tím zabráníme zhoršení pevnosti vlasce.
  • Použijeme vhodný uzel, protože různé uzly mají různě velký vliv na snížení pevnosti vlasce. Třeba osmičkový uzel je nejlepší uzel na vázání smyček, naopak jednoduchá smyčka je nejhorší a vede k největšímu snížení pevnosti.

 

Není potřebu umět dvacet šest různých uzlů. Je potřeba umět třeba jen tři, ale umět je dokonale uvázat.

Vázání smyček

Jednoduchá smyčka – hojně používaný uzel, ale má malou pevnost. Vlasec jednoduše složíme na dvojito, přitom si necháme dost dlouhý konec vlasce. Vytvoříme očko a koncovou smyčku ním provlékneme. Vlasec navlhčíme a utáhneme. Je vhodnější pro vlasce větších průměrů, od 0,20 mm výš.

Dvojitá smyčka – je co se týče pevnosti mnohem  lepší. Vázání je stejné, jen koncovou smyčku provlékneme očkem dvakrát.

Osmičkový uzel – nejlepší uzel používaný k vázání smyček. Používají jej závodníci. Tento typ uzlu se dá vázat pomocí smyčkovače.

Vázání háčků

Máme dva typy uzlů na vázání háčků – uzly pro háčky s lopatkou a uzly pro háčky s očkem. Uzly pro háčky s očkem jsou obecně použitelné pro vázání jakéhokoliv rybářského vybavení, které má očko, podobně jako háček, takže obratlíky, karabinky, krmítky, vláčecí nástrahy s očkem a podobně.

Vázání háčku s lopatkou – 2

Na posledním obrázku vidíte detail pečlivě uvázaného uzlu, kdy jsou jednotlivé oviny jeden vedle druhého a nepřekrývají se.

Vázání háčků s očkem, vázání uzlů do očka

Nejjednodušší, ale přitom velmi spolehlivý, uzel do očka

Složitější varianta, používaná při vázání přívlačových nástrah

Trošku jiné provedení

A poměrně komplikovaný, ale velmi pevný uzel

A konečně poslední varianta, jednoduchá a spolehlivá – clinch uzel

A postup jeho vázání

Složitější varianta uzlu clinch

Postup vázání uzlu clinch

Další kategorií uzlů jsou uzly používané pro spojování dvou vlasců, vlasců a pletené šňůry a podobně.

Spojovací uzly  – jedná se o dvojitý univerzální uzel – ukážeme si různé fáze vázání

Fáze dva –  částečné utažení

Další fáze utahování uzlu

A na konec ustřihneme přečnívající konce

A zase způsob vázání dvojitého univerzálního uzlu na obrázku

Pružný spojovací uzel, někdy také nazývaná soudkový uzel (to kvůli výslednému tvaru uzlu po dotažení) je sice trochu složitější, ale velmi pevný uzel, který rozhodně stojí za to se naučit.

Pro spojování kmenového vlasce a návazce používají rybáři spojování smyčka – smyčka. Tedy spojení pomocí dvou smyček, kdy jedna je uvázána na konci kmenového vlasce a druhá je uvázána na návazci s háčkem. Dále si ukážeme postup, jak spojení provést.

Připravíme si dvě smyčky – oranžová je kmenový vlasec, zelená je návazec

Do smyčky návazce vložíme smyčku na kmenovém vlasci

Konec návazce (s háčkem) provlečte smyčkou na kmenovém vlasci

Nyní podržte kmenový vlasec a zatáhněte za konec návazce, aby se vám smyčky zatáhly do sebe jak je to na obrázku.

A nakonec pořádně utáhněte, čímž zároveň ověříte pevnost vámi uvázaných smyček.

Další uzel, který se může hodit, je uzel používaný ke spojení vlasce a pletené šňůry (pletenky).

Uzlů je samozřejmě mnohem víc, ale ty, které jsme si zde uvedli, jsou zcela dostačující.

Další články

Úspěch na MS juniorů

Úspěch na mistrovství světa juniorů Moravský rybářský svaz byl reprezentován svými členy na různých mistrovstvích světa, ať už se jedná o souboje v kategorii

Nové revíry od 1. 8. 2024

Nové revíry Vážení rybáři,dovolujeme si Vás tímto informovat o nových rybářských revírech a rybníkářsky obhospodařovaných vodních plochách s povoleným lovem ryb udicí držiteli svazové

MČR v RT

Mistrovství České republiky v rybolovné technice Před několika týdny proběhlo mistrovství ČR v kategorii žáků a juniorů v rybolovné technice. Pořadatelem byl sám Moravský rybářský svaz,

Hluk – Timár liga

Místní kolo Timár ligy MRS, z. s. v Hluku Páté místní kolo Timár ligy MRS, z. s. se uskutečnilo 19. 5. 2024, a pořádal

Nominace na MS

Nominace na mistrovství světa Za výsledky na závodech v lovu ryb udicí získávají závodníci body, které se na konci roku sečtou a slouží jako

Ligové závody v RT

Ligové závody v rybolovné technice Rybolovná technika obsahuje ve své venkovní sezóně i závody ligové, kdy čtyřčlenná družstva bojují mezi sebou. Jedná se o

Finále – Timár liga

Finálové kolo Timár ligy MRS, z. s. – Pohár předsedy MRS Poté, co proběhlo pět místních kol Timár ligy MRS, z. s., ze kterých

Zákaz lovu – 461 078 Markovka 1

Rozhodnutím č. 62 A 64/2022-147 Krajský soud v Brně potvrdil rozhodnutím č. 62 A 64/2022-147 rozhodnutíMZE ze dne 21.6.2022, č.j. MZE-38406/2022-16231 o vyjmutí vodní

Mistrovství světa – přívlač

Česká přívlač ze břehu veze bronzové medaile V termínu 17-19/5 proběhlo v Bosně a Hercegovině XXI. Mistrovství světa v lovu ryb na umělé nástrahy.

výběrové řízení

Podmínky výběrového řízení pro uchazeče o funkci profesionální rybářské stráže
Moravského rybářského svazu, z.s.