+420 548 526 336      mrsbrno@mrsbrno.cz  

MORAVSKÝ RYBÁŘSKÝ SVAZ

MS ŽEN V NORSKU

MISTROVSTVÍ SVĚTA ŽEN V NORSKU

V červenci minulého roku (2022) se uskutečnilo historicky první mistrovství světa žen v muškaření. Součástí bylo i mistrovství Evropy mužů a celá akce se konala v Norsku v oblasti Stor-Elvdal a Rendalen, centrem dění bylo městečko Koppang.

Na mistrovství jsme vyrazili ve složení Tereza Rutová, Markéta Procházková, Štěpánka Šimůnková Marková, Eliška Marková, Kateřina Švagrová a našim trenérem byl Jaromír Šram. Příjezd na místo konání jsme naplánovali již o týden dříve, abychom mohli poznat místní závodní řeky Atna, Glomma, Rena a jezero Solensjoen. Po celý týden jsme se věnovali nepřetržitému tréninku, především na řekách, jeden den jsme si vyčlenili na jezero, které se chytalo z lodí. Hlavní lovnou rybou jak na řekách, tak jezeře byl lipan podhorní, v menší míře pak pstruh obecný.

Po příjezdu jsme byli nadšení, čekaly nás nádherné průzračné řeky s relativně nízkými průtoky, ideální pro chytání. Ovšem naše nadšení hned druhý den narušily přívalové deště, které hladiny řek rapidně zvedly. Krásné čisté řeky se rázem staly kalnými, divokými a v mnoha případech úplně nebroditelnými a tím pádem i téměř nechytatelnými. Nás to ale neodradilo a snažili jsme se přesto hledat místa k chytání, která byla sice vzdálenější, ale s přívětivým stavem hladiny a plná krásných ryb. S výběrem těch nejlepších míst nám hodně pomohl náš průvodce Ondra Pekárek, který v Norsku nějakou dobu žil a okolní vodní plochy měl v malíčku. Strávili jsme sice hodně času v autě na cestách, ale velice se nám to vyplatilo, trpělivost růže přináší.

Ačkoliv předpověď nebyla příznivá, během dalších dní hladiny řek postupně klesaly a do závodu jsme tak mohli nastoupit s výraznějším klidem, že umění, které máme natrénováno, máme kde ukázat.
Na mistrovství se sjelo 9 ženských týmů z celého světa plus jedna žena z Anglie, která chytala jako individuální závodnice. Čekalo nás 5 závodních sektorů. Dva sektory byly na největší řece Glomma. Glomma je řeka, která měla na šířku místy až 150 metrů a pro její složitou brousitelnost se chytalo jen pár metrů od břehu. Další sektor byl na řece Atna, která byla menší, za to hodně proudná, hluboká, s četnými balvany a peřejemi. Tady byl hlavní lovnou rybou pstruh obecný. Poslední říční sektor byl na řece Rena, která se v tréninku jevila jako mírně proudnatá, relativně jednoduchá pro chytání. Závodní úsek byl ale umístěn do muškařského pásma, kde řeka připomínala táhlou hlubokou tůň, zarostlou ze všech stran houštím. Právě z téhle řeky jsme měli největší obavy, ale nakonec to byl náš nejúspěšnější sektor, odkud jsme v každém kole přinesli nejlepší umístění. Posledním sektorem bylo jezero Solensjoen, asi 14 km dlouhé umístěné na náhorní plošině v nadmořské výšce 750 m.n.m., kde jsme se poprvé v životě setkali s chytáním lipanů z lodí.
Za 3 dny jsme odchytali 5 kol, každé na jiném sektoru. V závodě se moc ryb nechytalo. Nejúspěšnější byl jeden ze sektorů na řece Glomma, kde některé ženy chytly i kolem 20 ryb za 3 hodinové kolo. Ostatní závodní sektory byly spíše o počtu ryb do 10ks, někde se bojovalo o jednu rybu, někde bohužel padaly i nuly. Hlavní technikou lovu byla francouzská nymfa, která je nám z domácího prostředí velice známá a technicky ji zvládáme velice dobře.
Měli jsme stanovenou taktiku, věděli jsme, co v řekách dělat, a i když jsme někdy byli omezené na chytání pouze ze břehu kvůli složitému terénu a hloubce vody, tak jsme se s tím poprali na výbornou.
Z jezera jsme měli větší obavy. Jezerní muškaření je pro nás méně známou kapitolou muškaření, jelikož v našich podmínkách se jezera s přírodní lososovitou rybou téměř nevyskytují. V tréninku jsme ale stanovili taktiku, sestavu mušek a poté už bylo nejdůležitější vybrat správné místo k chytání, což na tak obrovském jezeře nebylo vůbec jednoduché. I tak se každé z nás podařilo nějakou tu rybku chytit a týmový výsledek to nijak neohrozilo.
Jako tým jsme od začátku závodu vedli a své prvenství jsme si udrželi až do konce. Jako třešničkou na dortu byly i naše individuální úspěchy, kdy jsme braly všechny medailové pozice včetně nepopulárního čtvrtého místa. Mistryní světa se stala Tereza Rutová, druhá byla Kateřina Švagrová, třetí Markéta Procházková, čtvrtá Eliška Marková a Štěpánka Šimůnková obsadila krásné 12 místo. Velkou zásluhu na celém úspěchu má náš trenér Jaromír Šram, který nám ve všem moc pomáhal a za to mu patří velký dík.
Celé mistrovství světa nás provázela skvělá nálada a týmový duch. Ve stejné sestavě se v letošním roce chystáme i na další ženské mistrovství světa, a to v Britské Kolumbii v Kanadě. Tento šampionát již bude ve znamení převážně jezerního muškaření, takže nás čeká urputná příprava a trénink právě chytání z lodí.
Za celý tým bych chtěla poděkovat všem našim sponzorům, především Českému a Moravskému rybářskému svazu a pak také firmě Hanák competition, bez kterých bychom se nemohli mistrovství zúčastnit. Dále taky rodinám a přátelům, kteří nám drželi palce a podporovali nás od začátku až do konce. Jsou to vždycky nervy a každá podpora člověku dodá velkou dávku kuráže a to je v našem sportu potřeba.

Další články

Sestava na plavanou

Jak správně navázat sestavu pro plavanou Když řekneme lov ryb na plavanou, mluvíme ve skutečnosti o lovu ryb hned několika dost odlišnými technikami, které

Rybářské uzly

RYBÁŘSKÉ UZLY PŘEHLED A POSTUPY VÁZÁNÍ Ing. Jiří Hrazdil MRS z. s., PS Brno 3 Rybářské uzly a jejich vázání Na vázání uzlů závisí

Zimní rybolov

Zimní rybolov na plavanou Řada kolegů zareagovala na ukázku zimního lovu ryb na řece Svitavě, který jsem předváděl na semináři vedoucích kroužků. Protože dotazy

Seminář

Seminář vedoucích rybářských kroužků V sobotu 27. ledna 2024 odbor mládeže zorganizoval seminář pro vedoucí rybářských kroužků. Seminář se konal v Brně Obřanech v

Úklid Dyje 5

V sobotu 20. ledna proběhl na revíru Dyje 5 další, již tradiční úklid břehů nádrže. Tyto úklidy každoročně pořádá skupina „Dobrovolníci Pálavy“. Na akci dorazilo

Prodej CR povolenek

Prodejní místa celorepublikových povolenek v MRS Bližší informace o prodeji celorepublikových povolenek pro členy MRS naleznete zde – CR povolenky v sekci Pro rybáře.

Oprava BPVRP 2024

Chyby v tištěné podobě BPVRP 2024 V tištěné podobě BPVRP pro MP revíry se vyskytly dvě chyby: V bodě II., odst. a) chybí upřesnění denní doby

CELOREPUBLIKOVÉ POVOLENKY

PRODEJ CELOREPUBLIKOVÝCH POVOLENEK V ROCE 2024 Vážení rybáři členi Moravského rybářského svazu, CELOREPUBLIKOVÉ POVOLENKY se budou v roce 2024 prodávat na 4 vybraných místech

MRS & S2H

Partnerství MRS a Stars2Hell Partnerství Moravského rybářského svazu a šampionátu v lovu kaprů funguje již sedmý rok. Společným cílem je výchova mladých rybářů a popularizace

výběrové řízení

Podmínky výběrového řízení pro uchazeče o funkci profesionální rybářské stráže
Moravského rybářského svazu, z.s.