+420 548 526 336      mrsbrno@mrsbrno.cz  

MORAVSKÝ RYBÁŘSKÝ SVAZ

Finále – Timár liga

Finálové kolo Timár ligy MRS, z. s. – Pohár předsedy MRS

Poté, co proběhlo pět místních kol Timár ligy MRS, z. s., ze kterých postoupili nejlepší z účastníků v místních kolech, se uskutečnilo finálové kolo v sobotu 1. června 2024 v Pasohlávkách. Toto finálové kolo bylo současně i závodem o Pohár předsedy MRS.

Závod organizoval odbor mládeže ve spolupráci s Povodím Moravy, s. p., které nám zajistilo přístup na louky pod hrází nádrže revíru Dyje 7, kde proběhly technické disciplíny.

Sraz všech účastníků byl v 7,30 hodin v ubytovacím středisku Pálava v Pasohlávkách. Bohužel, nedorazili všichni pozvaní závodníci, protože někteří měli jiné akce, kterým dali přednost, a zasáhly i zdravotní problémy. Do závodu se nakonec prezentovalo 22 soutěžících.

Po prezenci a vylosování čísel proběhla první disciplína – poznávání ryb. Tentokrát děti nepoznávaly ryby na fotografiích, ale organizátoři pro ně připravili živé ryby v akváriu, některé druhy dokonce v různých velikostech. Většina závodníků si s první disciplínou poradila bez ztráty bodu, ale někteří měli překvapivě problémy správně identifikovat běžné druhy ryb.

Po poznávání ryb se všichni přesunuli na břeh revíru Dyje 7. Zde organizátoři pro všechny připravili stejnou vnadící směs a pro všechny ji i namíchali do správné konzistence. Kromě vnadící směsi bylo pro každého závodníka připraven 1 litr bílých červů a půl litru kukel. Po nezbytné přípravě vybavení na vylosovaných místech si děti převzaly svoje kbelíky a v 9,30 zazněl signál zahajující tříhodinový závod v lovu ryb udicí – plavaná.

Netrvalo dlouho a na břeh se podívaly první ryby, převážně to byli karasi a plotice. Někteří závodníci cíleně lovili větší ryby ve větší vzdálenosti, jiní se zaměřili na drobné rybky bezprostředně u břehu. Taktika s trpělivým lovem větších ryb se nakonec ukázala jako lepší. Postupně se totiž mezi úlovky objevili kapři, velcí cejni a karasi. Lehký větřík, který způsoboval pohyb horní vrstvy vody, pro některé znamenal velký problém. Prostě se ukázaly rozdíly ve zkušenostech a získaných dovednostech.

Po třech hodinách proběhlo vážení úlovků. Naprostá většina dětí chytila rybu, což bylo určitě pozitivní, protože zvolená trať určitě nepatří k jednoduchým, ale finále si prostě vyžádalo selekci. 

Po skončení lovu ryb udicí organizátoři připravili na louce pod hrází stanoviště pro hod míčkem na cíl a pro hod prutem zátěží na cíl. Všichni se postupně vystřídali jak u hodu zátěží prutem, kde se házelo spodem, zleva, zprava, přes hlavu a libovolným způsobem, z každého stanoviště dva hody. A podobně i u hodu míčkem na cíl.

Po dokončení technických disciplín jsme se opět přesunuli na základnu v Pasohlávkách, kde pan Jiří Hrazdil s dětmi probral disciplínu lov ryb udicí, upozornil je na chyby, kterých se dopouštěly, a poradil jim, jak příště chytat lépe. Mezitím organizátoři pečlivě sčítaly výsledky jednotlivých disciplín.

A konečně nastal očekávaný okamžik vyhlášení výsledků. Ceny předávali milí hosté, předseda Moravského rybářského svazu, z. s. pan Jiří Ryšánek, technický ředitel Povodí Moravy, s. p. pan Ing. David Fína a tajemník Moravského rybářského svazu pan Václav Habán. Část cen věnovala firma Bushmann, která spolupracuje s MRS, z. s.

Na prvním místě se umístil Jan Buráň, na druhém místě se umístil Matyáš Mrňa, na třetím místě skončil Jakub Macháček, na čtvrtém místě Martin Kerber a na pátém místě Lucie Kočiříková. Všichni účastníci finále dostali certifikát, který j opravňuje k účasti na prázdninovém soustředění, které se bude konat v srpnu na základně v Pasohlávkách.

Na závěr krátce promluvili hosté, poděkovali za organizaci závodu.

Na úplný závěr vedoucí odboru mládeže pan Jiří Hrazdil poděkoval všem účastníkům za velké nasazení, rodičům za podporu, kterou věnují svým malým rybářům, všem organizátorům za obrovské množství času a práce, které věnovali zajištění letošního ročníku Timár ligy MRS, .z. s..

Jmenovitě je třeba poděkovat především Tomáši Buráňovi, Petrovi Brokešovi, Michalu Uhrinovi, paní Markétě Buráňové a slečně Adéle Buráňové za organizační zajištění a výsledkový servis. Pavlovi Jablůnkovi za skvělé fotografie. A poděkování patří samozřejmě i všem kolegům z pobočných spolků, kteří se podíleli na organizaci místních kol v Brně, Konic, Ždánicích, Kroměříži a Strážnici.

Děkujeme rovněž českému zastoupení firmy Timár a samotné firmě Timár za podporu, kterou nám poskytla.

První premiérový ročník Timár ligy MRS, z. s. je za námi. Získali jsme mnoho zkušeností, které nám umožní další ročník uspořádat ještě lépe a ve větším rozsahu.

 

V Brně 6. 6. 2024

                                                                                    Jiří Hrazdil

FOTOGALERIE

Další články

Úspěch na MS juniorů

Úspěch na mistrovství světa juniorů Moravský rybářský svaz byl reprezentován svými členy na různých mistrovstvích světa, ať už se jedná o souboje v kategorii

Nové revíry od 1. 8. 2024

Nové revíry Vážení rybáři,dovolujeme si Vás tímto informovat o nových rybářských revírech a rybníkářsky obhospodařovaných vodních plochách s povoleným lovem ryb udicí držiteli svazové

MČR v RT

Mistrovství České republiky v rybolovné technice Před několika týdny proběhlo mistrovství ČR v kategorii žáků a juniorů v rybolovné technice. Pořadatelem byl sám Moravský rybářský svaz,

Hluk – Timár liga

Místní kolo Timár ligy MRS, z. s. v Hluku Páté místní kolo Timár ligy MRS, z. s. se uskutečnilo 19. 5. 2024, a pořádal

Nominace na MS

Nominace na mistrovství světa Za výsledky na závodech v lovu ryb udicí získávají závodníci body, které se na konci roku sečtou a slouží jako

Ligové závody v RT

Ligové závody v rybolovné technice Rybolovná technika obsahuje ve své venkovní sezóně i závody ligové, kdy čtyřčlenná družstva bojují mezi sebou. Jedná se o

Zákaz lovu – 461 078 Markovka 1

Rozhodnutím č. 62 A 64/2022-147 Krajský soud v Brně potvrdil rozhodnutím č. 62 A 64/2022-147 rozhodnutíMZE ze dne 21.6.2022, č.j. MZE-38406/2022-16231 o vyjmutí vodní

Mistrovství světa – přívlač

Česká přívlač ze břehu veze bronzové medaile V termínu 17-19/5 proběhlo v Bosně a Hercegovině XXI. Mistrovství světa v lovu ryb na umělé nástrahy.

Ždánice – Timár liga

Místní kolo Timár ligy MRS, z. s. ve Ždánicích Další místní kolo Timár ligy MRS, z. s. organizoval pan Vít Klapka ze Ždánic a

výběrové řízení

Podmínky výběrového řízení pro uchazeče o funkci profesionální rybářské stráže
Moravského rybářského svazu, z.s.